خدمات سرمایه گذاری

بخش سرمایه گذاری «گروه مالیچی»، به عنوان مجموعه ای از دانش، تفکر و تجربه در حوزه مطالعات اقتصادی، مالی، بازار سرمایه و بازار پولی و بانکی، به فراخور نیاز کشور و اهمیت توسعه نظام مالی در رشد اقتصادی و به ویژه به نگاه و سفارش صاحبنظران و مدیران حوزه مالی و سرمایه گذاری این مرز و بوم، به منظور ارائه خدمات آموزشی، ترویجی، پژوهشی، مشاوره ای و توسعه ای در حوزه سرمایه گذاری در سال ١٣٩٤  فعالیت خود را آغاز نمود. خدمات بخش سرمایه گذاری «گروه مالیچی» با تمرکز بر مباحث آموزشی، پژوهشی و تحلیلی در حوزه بازار سرمایه به شرح زیر می باشد:

 

- تهیه گزارش های تحلیلی (در سطح اقتصاد، صنعت و شرکت) در حوزه بازار سرمایه حسب درخواست مشتریان

- ارائه راهنمائي به سرمايه گذاران به منظور خرید و فروش انواع اوراق بهادار

- اظهارنظر راجع به روند قیمت یا عرضه و تقاضای اوراق بهادار در آینده

- اظهارنظر راجع به ارزش (قیمت گذاری) اوراق بهادار

- انجام بررسي‌هاي مالي،  اقتصادي و سرمايه گذاري و ارایه گزارش های تحقیقی خاص بنا به درخواست مشتریان

- شرکت در مجامع سالانه، پیگیری دریافت سود اوراق بهادار و عملیات مربوط به افزایش سرمایه به نمایندگی از طرف اشخاص

 

کارمزد ارائه خدمات:

کارمزد ارائه خدمات فوق، با توجه به توافقات انجام گرفته با مشتریان در نظر گرفته می شود.

 

 

 

 

روش های تحلیلی

 

كارشناسان و تحلیلگران «گروه ماليچي» از روش های گوناگون جهت تجزیه و تحلیل و ارزشیابی اوراق بهادار و همچنین پیش بینی روند قیمت یا عرضه و تقاضای اوراق بهادار استفاده می کنند که می توان آنها را به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

- تجزیه و تحلیل بنیادی (فاندامنتال)

- تجزیه و تحلیل فنی (تکنیکال)

 

تجزیه و تحلیل بنیادی (Fundamental Analysis)

در این روش اطلاعات موجود در صورت های مالی، گزارشهای مربوط به صنعت و عاملهای اقتصادی به منظور تعیین ارزش ذاتی اوراق بهادار مورد ارزیابی قرار می گیرد. در اینجا چنانچه ارزش ذاتی با ارزش بازار اوراق بهادار برابر نباشد قیمت گذاری نادرست اتفاق افتاده و براین اساس تصمیمات خرید و فروش مناسب اتخاذ می گردد. در این روش تحلیلگران تلاش می کنند تا با استفاده از عوامل مرتبط با ارزش تغییرات قیمت آتی سهام را پیش بینی کنند که این عوامل را می توان به صورت زیر در نظر گرفت:

 

۱. شرایط اقتصاد جهانی: بخش بزرگی از شرکت های حاضر در بازار سرمایه کشور متأثر از قیمت های جهانی (از قبیل قیمت نفت، محصولات پتروشیمی، فلزات اساسی و ...) می باشند. بنابراین پیگیری رویدادهای کلان اقتصادی در سطح جهانی یکی از ابزارهای لازم برای تجزیه و تحلیل اوراق بهادار است.

۲. شرایط اقتصاد کشور: چرخه های اقتصادی، سیاست های کلان اقتصادی از قبیل سیاست های پولی و مالی دولت و سایر متغیرهای کلان اقتصادی کشور از عوامل مهم تأثیرگذار بر ارزش اوراق بهادار و لازمه تجزیه و تحلیل بنیادی می باشد.

۳. شرایط صنعت: بررسی صنعت با استفاده از مدل پورتر، بررسی قوانین و مقررات و تحولات تکنولوژیک اصلی ترین روش های تحلیلگران شرکت جهت ارزیابی شرایط صنعت می باشد.

 

بررسی صنعت با استفاده از مدل پورتر شامل موارد زیر می گردد:

- بررسی موانع مرود به صنعت

- بررسی قدرت چانه زنی رقبا

- بررسی قدرت چانه زنی تأمین کنندگان مواد اولیه

- بررسی تهدید کالاهای جانشین

- رقبای صنعت

 

بررسی قوانین و مقررات، طیف وسیعی از قوانین را شامل می شود که می توان به مهمترین آنها به شرح زیر اشاره کرد:

- قوانین مربوط به تعرفه واردات و صادرات کالا

- قوانین مربوط به نحوه قیمت گذاری کالاها

- قوانین مربوط به نرخ ارز تخصیصی

- قوانین مربوط به بودجه سالیانه کشور

- قوانین مربوط به آزاد سازی انرژی

- قوانین مربوط به معادن و بهره های مالکانه

 

تحولات تکنولوژیک می تواند از طریق تأثیر بر میزان تولید، کیفیت محصولات، هزینه های تولید و آلایندگی محیط زیست تأثیر چشم گیری بر روند آتی شرکت ها داشته باشد.

 

۴. وضعيت شرکت از جنبه هاي زير مورد بررسی قرار می می گیرد:

- بررسی شرکت‌ها به لحاظ نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدید‌ها

- بررسی شرکت‌ها به لحاظ تأمین مواد اولیه، هزینه‌های تولید، عرضه و فروش محصولات

- بررسی شرکت‌ها از دید ساختار سرمایه، تأمین مالی و حاشیه سود

- بررسی شرکت‌ها از دید نسبت‌های مالی شامل نسبت‌های عملیاتی، سودآوری، اهرمی و نقدینگی

- ارزشیابی شرکت‌ها با توجه به مدل‌های تنزیل جریانات نقدی، جریانات نقد آزاد، ارزش خالص دارایی‌ها، ارزش برند و سرقفلی و معیارهای ارزیابی نسبی

 

تجزیه و تحلیل فنی (Technical Analysis)

تحلیل فنی (تکنیکال) روشی برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار از طریق مطالعه وضعیت گذشته بازار است. در این تحلیل از طریق بررسی تغییرات و نوسان‌ قیمت‌ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا می‌توان وضعیت قیمت‌ها در آینده را پیش‌بینی کرد. تحلیل فنی، با آزمون قیمت‌های گذشته و حجم مبادلات حرکت‌های آینده، قیمت را پیش بینی می‌کند. مبنای این تحلیل‌ها استفاده از نمودار و رابطه‌های ریاضی و هندسی متمرکز است تا بدین گونه روندهای کوچک و بزرگ بدست آید. در این راستا فرصت‌های خرید یا فروش از راه برآورد محدوده نوسانات بازار مشخص می‌شود.